WOONDEN ER ALLEEN MAAR GRAFTERS INGRAFT? 22 Woonden er vroeger in de gemeenten Graft en De Rijp alleen maar daar geboren dorpelingen? Die vraag komt bij me op als ik - heel vaak - oudere dorpsgenoten hoor vertellen over de besloten sfeer in "hun" dorp. Men was er onder elkaar zonder de instroming van vreemdelin gen. Nu was het leven in de kleine gemeenschappen natuurlijk intiemer» maar of het altijd "onder ons" was blijft een vraag. Daarom is het wel verhelderend, de kiezerslijst van Graft en De Rijp van 22 maart 1919 eens te bekijken. Die kiezerslijst van Graft (waaronder ook We st-Graftdijk Oost-Graftdijk en Noordeinde) bevat 358 namen van kies gerechtigden. Van hen blijken er 214 te zijn geboren in Graft, dus ruim 59% Van de overige 144 inwoners kwamen er 15 uit De Rijp, 7 uit Beemster 15 uit Schermer (N. en Z. -Schermer en Schermerhorn) 91 uit de rest van Noord-Holland en 16 overal uit Nederland vandaan. In deze laatste groep wa ren er 5 uit Friesland, uit de omgeving van Haskerland. Indien we, gezien de huidige gemeente-indeling, de Rij pers niet als "vreemdelingen" beschouwen, blijkt dat er toch nog altijd 36% immigranten onder de kiesgerechtig den in Graft woonden, anno 1919- De cijfers voor De Rijp zijn nog merkwaardiger. Van de 383 kiesgerechtigden zijn er daar 189 in De Rijp geboren, dus ruim 49%.' Er kwamen er uit Graft 35, uit Beemster 30 Schermer 14, overig Noord-Holland 81 en van elders 34 (van wie 2 uit het vroegere Ned. Oost-Indië). Rekenen we ook hier de Grafters niet als buitenstaanders, dan zijn er 41,5% die niet in de gemeente geboren zijn, anno 1919- Het resultaat van dit onderzoekje was voor mij verras send en dat zal het ook zijn voor menige huidige inwoner van beide dorpen die tesamen de naamgevers zijn van de gemeente Graft-De Rijp. C. A. Regensburg

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 24