16 FORT SPIJKERBOOR TE BOEK eventuele naam te achterhalen. Aangezien hiermee nog maar een begin is gemaakt en voortgang alleen kan plaats vinden als andere werkzaamheden dat toelaten (en dat is voorlopig niet het geval) zal het nog wel ge ruime tijd duren eer de resultaten ervan in een publi- katie kunnen verschijnen. Mocht iemand van onze vereniging op het archief de traanovens bij De Rijp willen uitzoeken dan houden de leden van het onderzoeksteam zich uiteraard gaarne aanbevolen. "Nederlandse Historiën", een tijdschrift voor vader landse streek-)geschiedenis heeft het dubbelnummer 5/6 van dit jaar (het verschi jnt 6 maal per jaar) ge heel gewijd aan het fort bij Spijkerboor, zoals Fort Spijkerboor officieel heet. Kolonel b. d. S. H. Hoogterp is de man die de bijzonder interessante geschiedenis van dit fort uit de doeken doet, in het 62 pagina' s om vattende werkje. Het is verlucht met duidelijke foto' s en tekeningen. De tekst maakt duidelijk dat het alleszins de moeite waard is er naar te streven dit fort tot monument be stempeld te krijgen en in die hoedanigheid te werken aan restauratie. Weliswaar zijn de doeleinden van het fort in zijn oorsprong verbonden met bijzonder onaan- name zaken als oorlogvoering en bewapening. Maar er is op Spijkerboor nimmer een kanonschot'gelost. Daarentegen heeft dit fort, wat uniek in zijn soort was en is, diverse "vreedzame" bestemmingen gehad in de loop der tijd. Sporen die daarvan nog aanwezig zijn, zijn de muurschilderingen die in de jaren na de tweede wereldoorlog zijn aangebracht o. a. in een ruimte die als "kapel" dienst deed. Enfin, er valt nog veel over het fort te ver tellen, maar leest U het liever zelf in het genoemde tijdschrift. Het is voor f 7, 50 verkrijgbaar o. a. bij Els Kok en van die drie rijksdaalders is er dan één be stemd voor het restauratiefonds van de Noordeinder Ver maning. Een alleszins cultureel en vreedzaam doel.'

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 18