Onderzoek aan de Gouw 15 Op 9 en 10 juni dit jaar zijn in de Eilandspolder archeo logische verkenningen verricht op de Prut" en de "Prut akker" aan de Gouw tegenover het Jodenkerkhof. De onderzoekingen werden gedaan door de heren J. M. Bos van de Landinrichtingsdienst, E. H. Smink van het Instituut voor Prae- en Protohistorie, R. Datema (stich ting RAAP) en mevr. R. Terpstra namens onze vereni ging- Het onderzoek werd verricht omdat ter plaatse boven grond was verwijderd ten behoeve van een baggerdepot, in het kader van de ruilverkavelingswerkzaamheden. Het hierover uitgebrachte rapport vermeldt dat een aan tal fundamenten van diverse opstallen waarneembaar waren. Het hele terrein lag bezaaid met botmateriaal maar dat bleek bij ander onderzoek afkomstig te zijn van schapen (onderpoten). Feitelijk was het onderzoek gericht op een aldaar gestaan hebbende traankokerij. Met de hand werden enkele on der zoeksleufjes getrokken over het terrein maar de stookvloer van een eventueel te verwachten traankokerij werd niet gevonden. Vél werden enkele aan één zijde zwartgeblakerde bakstenen aangetroffen. Waarschijnlijk is op het terrein tussen de 17e en 19e eeuw een lijmkokerij gevestigd geweest. De mogelijk heid dat deze is voorafgegaan door een traankokerij is aanwezig doch niet bewezen. Er is een gering aantal walvisbotten op het terrein aangetroffen maar deze zouden eventueel afkomstig kunnen zijn van een traan kokerij die er vlaü>ij aan de overkant van de Gouw was gevestigd. Tevens is vastgesteld dat op genoemd terrein al in de 12e eeuw bewoning heeft plaats gevonden. Er werd pingsdorf- paffrath en kogelpotmateriaal gevonden. Er is enige tijd geleden een onderzoek begonnen door J. M. Bos en E. H. Smink, ter inventarisatie van de in het Noorderkwartier gevestigd traanovens Hierbij wordt getracht door middel van kaartmateriaal en archief onderzoek per gemeente de plaats de periode en de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 17