11 De brief is ondertekend door T. Blaauw-Jantjes F. J. Bek-Bakker, M. Blokdijk-Heynis L. vVijnhout-van Steyn en tenslotte G. Appel-de Vries, echtgenote van de ge meente secretaris, later burgemeester S. Appel. Witte Kruis Meer jaarverslagen bevinden zich in het archief van de r. k. parochie, waaruit nadere bijzonderheden over het reilen en zeilen van de vereniging kon worden verkre gen. Tevens wordt de vereniging genoemd in een verslag van de Noordhollandse vereniging "Het Witte Kruis" dd. 16 mei 1 876 De Rijp had al kort na de oprichting daarvan een plaat selijke afdeling. Het verslag vermeldt het volgende: "De afdeeling Rijp heeft zich in het bezit gesteld van eigen materieel tot verpleging der eerste zieken, als 2 ijzeren kribben met toebehoren windkussens, een bad kuip, hemden voor mannen, vrouwen en kinderen, enz. Eene te Rijp bestaande Vereeniging tot Nut der armen toonde zich terstond bereid tot knippen en naaien, en het dagelijksch bestuur der gemeente stelde een lokaal voor de Afdeelings-be stuur svergaderingen en een berg plaats voor materieel kosteloos beschikbaar. Hoogst nuttige maatregelen voorwaar. Treurdag In 1 8 i 7 wordt met leedwezen melding gemaakt van het overlijden van de beschermvrouwe, Koningin Sophie, op 3 juni. Haar verjaardag was nu geen feest voor de kin deren, maar een treurdag. Haar wapen was met rouw floers omhuld. Een onaangenaam gevolg was ook het wegvallen van de jaarlijkse toelage. Wel werd met genoegen vastgesteld dat door Z. K. H. prins Alexar.der een prijs voor de lote rij was ingezonden in de vorm van een canapé-kus sen. Met dit soort vorstelijke schenkingen staat mogeiijk een aantekening in verband in het register van weldoeners aan de r. k. kerk uit het jaar 186 3: "Laurens Heijnis en diens huisvrouw A. J. Nuijens schonken twee "fransche porseleyne vazen, afkomstig van H. M. de Koningin, echtgenoote van Willem III". Het vermoeden dringt zich op dat het echtpaar Heijnis via de jaarlijkse loterij in het bezit is gekomen van deze vazen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 13