10 helft een prijs opleverde. De loten werden verkocht voor een halve gulden. Als die uitgaaf in één keer een bezwaar was kon men ook elke week 1 cent afdragen. De trekking vond telkenjare plaats gedurende de paas week na expositie van de prijzen in de zaal van A. Blokdijk. Koningin Sophie Een heel bijzondere omstandigheid was verder de be reidwilligheid van H. M. koningin Sophie, de eerste echtgenote van koning Willem III, als beschermvrouwe van de vereniging op te treden. Dat leverde jaarlijks de royale bijdrage op van honderd gulden en ernaast als regel nog een mooie prijs voor de loterij. Om dit gebaar in herinne ring te houden sierde het wapen van de vorstin het gebouw en werd elk jaar haar verjaardag, op 17 ju ni, feestelijk herdacht. Behalve het "onderrigt in het naayen en breyen" werd door de vereniging in 1861 ook nog het inrichten van een "bewaarschool" ter hand genomen. Het pand waar deze activiteiten zich afspeelden, bevond zich in de Rechte straat, een paar huizen ten oosten van de r. k. kerk, tegenover het Langebrugspad. Op de ge vel stond de naam van de vereniging duidelijk vermeld. 'In het gemeente archief van De Rijp is slechts één jaarverslag van de vereniging aanwezig. Dat van 1864/1865. Dit was waar schijnlijk het enige jaar waarin gemeente sub sidie werd genoten. In een begeleidend schrijven danken de dames voor de ontvangen bijdrage, maar stellen tevens vast dat ze die - althans voorlopig - niet meer behoeven.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 12