(met zijn vrouw Nel Schermer), de vader van de nu wel bekende Correman. In een woning er naast (we zouden nu zeggen: ten oosten van het Snorderspad) woonde de familie Bram en moeder Guurt Molenaar. Zoals al vermeld, ging Jan Tensen er per ezelwagen met "handel" opuit: een partijtje kool of wat er maar verkrijg baar was van de tuinderijen "op de Maatschappij". Als re gel bleef er wel wat onverkocht. Dat konden dan buren, die ook arm waren voor bijna niets verkrijgen. Eén van de leveranciers aan Jan Tensen was buurman Bram. Diens zoon Niek kon schreeuwen als een joodse straatventer. Vandaar zijn latere bijnaam "de Poolse jood". Zijn schreeuwen werd door Tensen' s ezel prompt beantwoord met hevig gebalk. Die ezel was nogal nukkig. Voor de wagen gespannen ver tikte hij het soms abrupt nog een hoef te verzetten en bleef dan wijdbeens staan. Dat gebeurde bijvoorbeeld toen de gebroeders Deckwitz aan de Tuingracht, bij de nader- ring van de ezelwagen een schep paardemest op straat mikten. Ook is het een keer gebeurd dat de ezel met zijn bek zijn baas bij zijn jasje greep en van de grond tilde. Buurvrouw Guurt moest te hulp schieten om Tensen uit des ezels houdgreep te verlossen. Jan Tensen was na melijk slechts ongeveer 1. 40 h 1. 50 m lang. Als extra op en afstapje voerde hij daarom altijd een sinaasappelkist mee in zijn wagen, als hij er op uit trok met zijn handel of met zijn knopje s-harmonika. Zo'n één-rijertje met 'n leren riem, die hij over zijn gebochelde rug en schouder sloeg als hij begon te spelen. Jan Tensen was geen groot musicus, maar als je goed luisterde kon je toch wel horen wat hij bedoelde te spe len. Rijk is hij er ook al niet van geworden want toen hij in zijn latere woning aan de St. -Jacobsbuurt was overleden, is zijn begrafenis bekostigd door het "arm bestuur", naar mij is verteld. Of het gezegde "zoals de zon de bloemen kleurt, zo kleurt muziek het leven" ook voor hem en zijn gezin opging? In elk geval heeft zijn bestaan dit kleine stukje dorpsgeschiedenis ingekleurd ook al is dat dan niet met de allervrolijkste kleuren gebeurd. Cor Booy.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 10