Bijten hakken Behalve haar aandeel in het bolwerk moest Graft hier voor gedurende een volle maand 150 man leveren, die tegen 6 stuivers per man per dag voor rekening van het dorp het graafwerk moesten verrichten. Ook het Schermer eiland zelf bleef niet gevrijwaard van spaanse aanvallen. Vrijbuiters uit het leger van de spaanse koning, de "spin in Madrid", verschenen in de strenge winter van 1575-'76 plotseling voor Graft, maar .vindende de Eylanders kloeckmoedigh in te genweer, reden te rugge, sonder yets uyt te rechten. 11). Bevreesd voor een hernieuwde aanval over de be- vroeren wateren moesten 1325 mannen uit verschillen de dorpen zich op bevel van Sonoy op het Schermerei land verzamelen, om vandaar uit tussen Alkmaar en Spijkerboor bijten te hakken. Bovendien werd per 50 morgen land een paard met slee gevorderd. Wie verzaakte, kon rekenen op plundering en brandstichting van zijn hoeve.Het spaanse gevaar was hiermee nog niet geweken. Op 26 maart 1576 zag het er voor de Schermereilanders zeer gevaarlijk uit. Negen goed bewapende schuiten, bemand met 150 man, vielen onverwachts de huislieden van Schermer en Graft aan. Die verdedigden zich heldhaftigwaarbij Sonoy voor versterking zorgde. Na deze bittere strijd, waarin één eilandbewoner de dood vond en twee gevan kelijk werden meegevoerd, bleeft 't Eylandt voorts vrij" 12). H. Kaptein. Noten: 1) Georges Duby: De drie orden. Het zelfbeeld van de feodale maatschappij, 1025-1225; Elsevier. 2) zie voor de heervaart: J. H. Gosses "Welgeborenen en huislieden": P. C. M. Hoppenbrouwers en H. P. H. Jan sen "Heervaart in Holland", in BMGN deel 94 afl. 1, 1979" p. 1-26. 3) H. Soeteboom; Vijf boeken van de Saenlandse arcadia 417. 4) oud -archief De Rijp no. 6 folio 34-40. 5)zie hierover: H. P. H. Jansen "Hoekse en Kabeljauwse twisten" idem "Jacoba van Beieren"; Van Mieris IV, 788 en 847-850. 6) F. van Mieris: Groot charterboek der graaven van

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 8