maar liefst 1Z0. 300 kronen. Een enorm oedrag c:at zij in geen jaren konden afbetalen. Hiervan moesten Graft 1000 en Schermer 400 kronen op tafel zien te leggen. Tevens mochten zij geen wapens en harnassen meer binnen hun woningen bewaren, met uitzondering van "slechte broitmessen sunder punte". Hiermee kwam een einde aan hun heervaartplichten. Deze werden vervangen door een tienjarige "bede", waarvan de opbrengsten werden besteed aan het aan trekken van huursoldaten. Als de klokken luidden. In tijden van nood werden door middel van klokgelui alle mannen opgeroepen het vege lijf tegen een plotse ling opduikende vijand te verdedigen. "Landweer"werd deze plicht tot defensief verweer genoemd. Vooral dijkdoorbraken maakten snel en gemeenschappelijk handelen door de gehele mannelijk bevolking noodzake lijk. Vijandelijke indringers hoefden niet te rekenen op dorpelingen met de armen over elkaar. Met opge stroopte mouwen werden zij opgewacht. Dat ondervonden o. a. de spaanse troepen die in de ja ren 1573-'76 in het noorderkwartier smadelijke neder lagen kregen te incasseren en sindsdien hier niet meer werden gesignaleerd. Hoewel de Victorie bij Alkmaar begon, was dit niet alléén te danken aan het bewonderenswaardige verzet van deze poorters. Hoewel, wat doe je als je met je rug tegen de muur staat? Echter, ook de plattelanders onder wie de huislieden op het Schermereiland, hebben hun mannetje moeten staan om de vijand uit deze con treien te weren. Zo moesten de bewoners van de dor pen Graft, De Rijp, Wormer, Jisp, Westzaan en Krom menie op last van Diederik van Sonoy, luitenant-gouver neur van Willem van Oranje in het Noorderkwartier, tijdens het belag van Alkmaar schanswerk verrichten om Purmerend zo snel mogelijk van stevige bolwerken te voorzien 10). Hierdoor hoopte Sonoy de spaanse troe pen in Waterland tegen te houden. Wat dit voor een dorp als Graft betekende kunnen we uit een bewaard gebleven rekening opmaken.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 7