heervaartorganisatie met de komst van de Bourgondiërs op haar retour was. Zij kon immers ook een gevaar voor het landsheerlijk gezag betekenen. Dit bleek dui delijk uit de opstandigheid van de Noordhollanders tij dens de machtsstrijd tussen Jacoba van Beieren en Filips van Bourgondië. Daar ook de Schermereilanders in deze fase van de zgn Hoekse en Kabeljauwse twisten direct betrokken waren en de gevolgen hiervan voor hen niet onbelangrijk ^aren, zullen we hier een ogenblik stil blijven staan In 1425 overleed in Holland Jan van Beieren, wellicht tengevolge van een wel zeer snode daad. Misschien niet zonder medeweten van Vrouwe Jacoba had men veigif aan de omslaghoeken van zijn gebedenboek ge smeerd. De Kabeljauwse Staten van Holland en Zee land huldigden nu Jan IV als graaf, die echter dacht wat beters te doen te hebben en deze gewesten maar al te graag verpande aan Filips van Bourgondië. Hoekse edelen verklaarden zich echter voor de door Filips ge vangen gehouden Jacoba van Beieren en maakten zich begin maart 1425 meester van Schoonhoven. Dienstweigering Onder de belegeraars die deze plaats weer in Kabel jauwse schoot moesten zien terug te brengen bevond zich ook een aantal Noordhollanders. Toen hen werd bevolen enig graafwerk te doen, weigerden de lieden uit een aantal dorpen, waaronder die van Graft en het Zuideinde van Schermer 6)die "soldaatonterende" arbeid te verrichten. Eveneens vertikten zij het de loonkosten van de professionele schanswerkers voor hun rekening te nemen. Een Haarlemse burger was uiteindelijk bereid het benodigde bedrag uit eigen mid delen voor te schieten, nadat hij de toezegging had ge kregen dat geld later met harde middelen van de eigen gereide werkweigeraars te mogen terugvorderen. Aldus geschiedde, waarop de gestraften, onder wie zich weer Schermereilanders bevonden 7), begin maart 1426 in grote getale Haarlem belegerden. Zij vertrok ken er niet eerder dan nadat hen straffeloosheid voor al hun euveldaden was toegezegd. Zij begrepen echter dat zij op den duur de toorn van hertog Filips niet zou den ontlopen en besloten hun heil te zoeken bij Jacoba.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 5