HEERVAART EN LANDWEER OP HET SCHERMEREILAND 2 Een van de belangrijkste boeken over de middeleeuwen die de laatste tijd in Nederlandse vertaling zijn ver schenen is dat van de vermaarde franse historicus Georges Duby 1). Hierin beschrijft hij hoe de middel eeuwse elite een ideale maatschappelijke ordening van strijders, werkers en bidders nastreefde. Binnen de ze driedeling, die functioneerde bij de gratie van we derzijdse hulpverlening, zou de horige boer zijn vrij heid hebben ingeruild voor de bescherming van de rid ders. Dit ideaalbeeld paste echter niet altijd op de werkelijkheid. Naast werken kenden de vrije boeren op het Schermereiland ook de plicht tot verdediging van have en goed. Weerbare mannen konden "ter heervaart" worden ge roepen om in verder gelegen streken de graaf en zijn ridders met steekwapens terzijde te staan. 2) In dit waterrijke gebied moesten zij zich op bevel van de graaf of zijn baljuw per roeischip, een "heerkogge'! naar het strijdtoneel spoeden. Dat betekende dat iedere ambacht van voldoende grootte zo'n heerkogge diende te onderhouden. Misschien moeten we het "Roey-schip" van Heer Mentinga, dat tijdens de bedijking van de Schermer is opgegraven als de heerkogge van de banne Schermer zien. Uit de lijst der "riemtalen" kon de baljuw aflezen hoe veel gewapende mannen per banne aan de riemen kon den worden gezet. Om te voorkomen dat steeds de ster keren werden opgeroepen, probeerden de dorpsbestu ren de verdeling van de heervaartplicht over de weer bare huislieden in eigen hand te krijgen. Zo hadden in 1426 Graft en het Zuideinde van Schermer van Jacoba van Beieren bedongen dat in het vervolg niet meer de schout of baljuw, maar de eigen schepenen degenen konden kiezen die ter heervaart moesten gaan 4).Tevens werd toen de heervaartplichtigen verboden zich af te kopen of met anderen te ruilen. Hoeken en Kabeljauwen Deze bepalingen waren afgedwongen in een tijd toen de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 4