ft 15 iatr. aganda en ont- Twee ïen. Dor de mstig 1 de erf st in- '.loos- ricras itva- ran i code s. Hij a zijn aaar ster- Don- icras ipte leren rich- du hen et. Bij id van n door samen y van t. In de drie .erks vange- nis in Groningen. In de nacht van 20 februari werden te Bellingwolde nog drie arrestaties verricht. Eén der verdachten aldaar, een Duitser, verzette zich he vig. Kloosterboer werd overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. Ook zijn zoon J. Klooster boer jr. werd in hechtenis genomen. Een toevallig in huize "Flevo" aanwezige zwager werd in eerste in stantie ook meegenomen naar Alkmaar, maar nader hand vrijgelaten. Aangehouden werd ook de timmer man-aannemer P. B. Gz. te Sint-Pancras. Later volg de nog de arrestatie van een vrouw in Den Haag, die ook bij de affaire was betrokken. Een en ander werd aanvankelijk strikt geheim gehou den. Pas donderdag erna werd informatie verstrekt aan de pers. Fort Spijkerboor en het landelijke Sint- Pancras waren voorpagina-nieuws. Bij Kloosterboer en de timmerman werden huiszoekin-' gen gedaan. In huize "Flevo" werden kaarten gevonden van het Amsterdamse en Rotterdamse havengebied. Ook werd een boekje gevonden met in code gegevens over aankomst en vertrek van schepen. Bij de timmer man werd materiaal gevonden van dezelfde aard. Ten slotte nam de politie een groot foto-vergrotingsappa raat in beslag bij de overigens niet bij de affaire betrok ken gio ente-exporteur Paners. Over de gearresteerde Kloosterboer liep te Sint-Pancras het gerucht dat hij zich had willen verrijken door het over-ver zekeren van een partij gladiolen, bestemd voor Zuid-Amerika. Kloosterboer hoopte dat het betreffende schip zou worden getorpedeerd. Uiteindelijk legden de verdachten volledige bekentenis- ;9enaf. Oorspronkelijk stond op sionage maximaal zes jaar, maar de regering had vlak voor de oorlog de straf maat verhoogd tot maximaal 15 jaar. Het geluk was met Kloosterboer: 10 mei viel Duitsland ons land binnen. Na 5 dagen volgde de capitulatie. Eén van de eerste daden van de bezettende macht was Kloos terboer vrii laten.' D. Aten

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 17