14 mooiste herinnering meenemen naar onze Heimat' Hoewel een en ander zeker door de Duitse propaganda zal zijn overdreven, kan men toch stellen dat een ont snappingspoging in de lucht hing. In de nacht van 19 februari 1940 was het zover. Twee Duitsers wisten uit fort Spijkerboor weg te komen. Zij kregen daarbij hulp van Nederlanders die voor de Duitse spionagedienst, de "Abweher", werkten. Een Duits geheim agent, Gerhard Dierks, afkomstig uit Hamburg, had een spionagenet opgebouwd in de grensstreek van Groningen en Drenthe. In de herfst van 1939 vond hij de straatarm begonnen, maar in middels zeer welgestelde groentehandelaar J. Kloos terboer in huize "Flevo", even buiten Sint-Pancras bereid hem informatie door te geven omtrent uitva rende en binnenkomende schepen in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Via een afgesproken code gaf Kloosterboer deze gegevens door aan Dierks. Hij verklaarde daarover na de oorlog:"Wanneer een schip uitging, telefoneerde ik bijvoorbeeld: "Er zijn twee wagons knolrapen of wortelen afgezonden naar Hamburg, wagonnummer zoveel, enzovoorts". De justitie kreeg argwaan ten aanzien van Klooster boer, toen bleek dat een bepaald verdacht telefoon nummer in Den Haag wel erg vaak van Sint-Pancras uit werd gebeld. Kloosterboer was ook degene die de twee ontsnapte Duitse militairen opwachtte en hen van burgerkleren voorzag. In zijn auto werd de reis ondernomen rich ting Duitse grens. De organisatie van Dierks zou hen daar verder helpen. Zo ver kwam het echter niet. Bij de kazematten van Kornwerderzand, aan het eind van ae AfsiuitdiiK. werden de reizigers aangehouden door ae marecnaussee. De Groningse recherche ging tot actie over, in samen werking met de rijksrecherche, naar aanleiding van de ontsnapping. Er volgde een reeks arrestaties. In de provincie Groningen werden nog dezelfde nacht drie per sonen gearresteerd die tot de organisatie Dierks benoorden. Zij werden overgebracht naar de gevange-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 16