Spionnen in Noord-Holland 13 Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog, door de aanval van nazi-Duitsland op Folen, in september van 1939, kreeg het neutrale Nederland in toenemende ma te te maken met Duitse vliegtuigen die met opzet of als gevolg van navigatiefouten het Nederlandse lucht ruim schonden. Het onvermijdelijk gevolg was dat een aantal Duitse vliegers een noodlanding moest maken in ons land. Deze militairen werden voor de duur van de oorlog geïnterneerd. Hun werd een verblijfplaats aan gewezen, met het verbod die. te verlaten. Nederlandse militairen zagen er op toe. Eén van de plaatsen van internering was het fort Spij kerboor. Al te streng was de bewaking er niet. De ge- interneerde Duitsers was het bijvoorbeeld toegestaan feestjes in de buurt te bezoeken. Ook mochten zij land genoten op het fort ontvangen. Dat gebeurde onder an dere met kerstmis 1939. Een aarta'1 in Nederland woonachtige "Parteigenossen" met hun vrouwen, onder leiding van de "Leiter der deutschen Kolonie in Am sterdam", de heer Paustian, bezocht toen de geïnter neerden. Uit het blad "Reichsdeutsche Nachrichten ftlr die Niederlande" daarover het volgende: "Wir fahren gegen Engeland.' Gemeinsam haben wir (Paustian, partijgenoten en geïnterneerden) dieses Lied gesungen. Wie oft mögen die Fliegerkameraden es daheim. mit welchen Hoffnungen hier in Holland gesungen haben. "Noch einmdl gegen Engeland fahren zu können. "meint einer, und seine Augen schauen sinnend in die Weite. Ja, stets sind diese Mïnner be- reit gewesen zum Kampf für die Heimat, stets sind sie auch künftig bereit, wenn der Ruf sie erreicht". Op dit kerstfeest gaf een van de geïnterneerden te kennen dat hij hoopte "nicht für die Dauer des ganzen Krieges zur Internierung und damit zum Nichtstun verdammt zu sein", maar spoedig weer actief mid den in de grote oorlog om de vrijheid van ons volk te staan". Leutnant Rust, een van de geïnterneerden, schreef Herr Paustian een bedankbrief waarin hij aangaf: "Wij zullen dit uur nooit vergeten en het als

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 15