HANDMERKEN: oó k cultuurgoed 9 Handmerken - ook wel huismerken of hofmerken ge naamd - zijn tekens die bestaan uit een min of meer ingewikkeld samenstel van korte en langere, verticale, horizontal en/of diagonale lijntjes. Men treft ze veel aan op grafzerken. Ze zijn dan vaak vergezeld van en kele initialen van degene die er begraven werd. Voorts vindt men ze op schilderijen waarop koopmansgoede ren, zoals balen wol zakken erwten of kisten met stukgoederen zijn afgebeeld. Ze fungeren dan als eigen- doms merk. Cok zijn ze aangebracht op natuursteen, d. w. z. steenpartijen van oude gebouwen. Het gaat dan om steenhouwersmerken. Met deze voorbeelden is bepaald niet uitputtend aange geven waar men handmerken kan verwachten. Cm nog een voorbeeld van "dicht bij huis" te noemen: twee van de gebrandschilderde ramen in de grote kerk van De R.ijp bevatten er bevatten er enkele tientallen. Het zijn de hand- of huismerken van de leden van het kuipers- gilde, verenigd in de Vrijwillige Kuiperij in De Rijp. Ter gelegenheid van de "Leeghwaterfeesten" in 1975 zijn sommige van die merken overgenomen op de vlag gen van de buurtvereniging "Hondenwagens Stapvoets in de Kerkstraat. Die huismerkvlaggen bestaan ook nog Ook onder talrijke notariële akten komen handmerken voor. Ze zijn dan gesteld in plaats van een handteke ning, waarmee zo een akte diende te worden bekrach tigd. De notarisklerk schreef dan bij het merk een zin zoals: "Dit merck is door Cornelis Jobszn met sijn ey- gen hant gestelt". In hun verschillende verschijningsvormen werden hand merken van de 13e tot het eind van de 18e eeuw ge bruikt. Niet alleen in Nederland maar in heel West- Europa. Men vermoedt dat er een zekere verwantschap bestaat tussen huismerken en runetekens. Over de herkomst en de betekenis van handmerken be staat echter nog grote onzekerheid. Systematisch on derzoek kan meer licht brengen in de betekenis van die oude symbolen. Uiteraard zijn ze te beschouwen als n bescheiden maar wat in vergetelheid geraakt - maar daarom niet minder belangrijk - deel van het "oud- vaderlandse cultuurgoed".

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 11