KERKELIJK LEVEN IN GRAFT EN DE RIJP IN DE 17e EEUW Zaterdag 2 november 1985 werd in de Vermaning te De Rijp een bijeenkomst gehouden van de Doopsge zinde Historische Kring. De circa 120 deelneem sters en deelnemers werden er verwelkomd door br. Brusewitz, voorzitter van de DHK. In zijn in leidend woord merkte hij onder meer op dat in Leeghwater's tijd de doopsgezinde gemeente De Rijp met 427 leden de grootste was in Noord-Holland, na Amsterdam en Haarlem. De ochtendbijeenkomst van de DHK stond in het teken van het kerkelijk leven in Graft en De Rijp ge durende de 17e eeuw. Over dat onderwerp hield prof. dr. A.Th. van Deursen een causerie. Hij maakte daarbij gebruik van het materiaal wat door de studenten Bas de de Jong en Liesbeth Geudeker was verzameld voor hun doctoraalscripties over respec tievelijk het kerkelijk leven van de gereformeerden te De Rijp en die van Graft. Hoewel aan De Rijp historisch bezien bekende namen zijn verbonden, is de belangrijkste historische gebeurtenis de grote brand van 1654. Stadsbranden waren in die tijd weliswaar niet zeldzaam, maar deze kan worden aangemerkt als de grootste van die eeuw. 17e eeuwers zagen zo'n brand als de straf uit Gods toorn enerzijds; anderzijds vonden ze er de troostrijke waarschuwing in dat zo'n catastrofe ook andere plaatsen had kunnen treffen. Leeghwater noemde De Rijp "een koningin temidden van haar hofdames". Hij had wel reden om trots te zijn op zijn dorp, want er ging heel wat in om. Waterwegen Bezien we de plaatselijke situatie van omstreeks die tijd, dan wordt het dorpsbeeld als het ware beheerst door water. De resoluties van Graft maken veel gewag van de sloten en bruggen, waarbij de 2

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 4