Een mop van Trijn Bak (2) 16 Naar aanleiding van mijn artikeltje "Het is een mop van Trijn Bak", in het vorige nummer van de Nieuwe Chronyke, kreeg ik de opmerking van de heer I. Bus uit IJmuiden dat de hoofdpersonen Pieter Appel en Trijn Bak nooit in de molen van het Kamerhop kun nen hebben gewoond. Hij heeft gelijk. Maar ik wil mijn vergissing graag verklaren. Mijn artikel was gebaseerd op verhalen welke mij zijn verteld door wijlen mijn vader en door zijn hoogbejaarde zuster. Niet op genealogisch onder zoek derhalve. Uit de verhalen heb ik echter helaas een verkeerde conclusie getrokken. Daardoor ont stond een plaatsverwisseling. Ook nu nog meen ik me te herinneren dat mijn vader vertelde, wanneer wij met het pontje van Spijkerboor overgezet waren, vóór de oorlog, als wij op de fiets naar Grootscher mer gingen: "Hier hebben mijn grootouders gewoond". Nu komt de aap uit de mouw: Ze woonden niet aan het Kamerhop, maar aan de Westdijk van de Beemster, vlak bij het fort Spijkerboor. In de tweede plaats bezochten ze niet hun grootouders maar hun overgrootouders. Die leefden namelijk ook nog. Toen ze waren overleden, omstreeks 1 903, gin gen zij daar niet meer heen. De kinderen denken dan dat Pieter Appel en Trijn Bak toen naar de Purmer zijn verhuisd, maar die woonden daar toen al. Uit een en ander blijkt wel dat van herinneringen van mensen uit hun jeugdjaren - zo tussen 5 en 8 jaar - op latere leeftijd - 85 tot 90 jaar - wel het een en ander is vertekend. J. IJ. Molenaar Leusden. PS: de heer Bus had gelijk want niet mijn (over) grootvader, maar zijn grootvader IJzaak Ris woonde destijds in de Kamerhop-molen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 18