13 besloten wordt dat de weesmeester zelf naar Amers foort zullen gaan om de erfportie voor de kinderen van Pieter van Lang in ontvangst te nemen. Er wordt een keurig overzicht gemaakt van de onderweg gemaakte onkosten. Dat overzicht ligt tot op de dag van vandaag in het weeskamerarchief van Graft dat bewaard wordt in het gemeente-archief te Alkmaar. Het geeft ons niet alleen een beeld van de kosten van een reisje naar Amersfoort in die dagen, maar ook hoe de reis werd ge maakt. Eerst van Graft naar Amsterdam. De rekening zegt niet of die per boot of per koets ging maar wel dat de vracht prijs tot Amsterdam 10 stuivers bedraagt. Na 3 uur wachten in Amsterdam vertrekt dan de trekschuit. Het eerste traject is Amsterdam-Muiden. Kosten: 18 stui vers. Maar het gezelschap moet verder mee. Het blijft in de schuit zitten tot Naarden. Extra vrachtprijs van Muiden naar Naarden bedraagt 6 stuivers en 8 penningen. In Naarden wordt uitgestapt en gewacht op de postwagen, die van hier naar Amersfoort rijdt. Zo'n postwagen is aanzienlijk duurder dan de trekschuit. Behalve wagen vracht, zijnde 2 gulden en 10 stuivers, moet ook passa gegeld worden betaald: 14 stuivers. Dat is nog niet alles. Tussen Naarden en Amersfoort wordt tweemaal gestopt voor een tol. Eén bij Soestdijk één bij Soest. Alle passagiers in de koets betalen dan enkele stuivers tolgeld. Bij de tol in Soestdijk is ook een herberg, waar d? meesmeesters even vertoeven om hun dorst te lessen. Aldus het precieze verslag van een reisje van Graft naar Amersfoort, 270 jaar geleden. Romantisch mis schien? Toch maar liever onze comfortabele auto' s of de trein. Uiteindelijk succes Hoe liep het af met de arme weesmeisjes? De weesmeesters boekten niet veel succes in Amersfoort, zodat ter plaatse een zaakwaarnemer werd aangesteld. Ondanks dat moesten de weesmeesters een tweede reis naar Amersfoort ondernemen. Uiteindelijk konden zij een totaalbedrag van f 285 innen

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 15