Retourtje Graft-Amersfoort 270 jaar geleden 12 We schrijven het jaar 1716. In het Noordholiandse dorp Graft woont de weduwe Grietie Dirckx met haar drie onmondige dochters Jacomijn, Trijntje en Aagte. Haar man. Pieter van Lang, is enige jaren geleden overleden; Grietie en haar dochters zijn in armelijke omstandigheden achtergebleven. Maar er is een lichtpuntje.' Een suikertante.' In Amersfoort, woont Anna van Lang, de eus ter van Pieter van Lang en dus de tante van Jacomijn. Trijntje en Aagte. Anna van Lang overlijdt in 1716 en zij blijkt een testa ment te hebben gemaakt ten gunste van haar neefjes en nichtjes. Zelf had zij geen kinderen en met haar echtge noot heeft ze het naar alle waarschijnlijkheid niet zo best kunnen vinden want hij wordt in het testament overge slagen. De drie halfweesjes in Graft, Jacomijn Trijntje en Aagte, zijn in afwachting van de dingen die gaan gebeu ren. De weduwnaar van Anna van Lang echter de heer Henricus Schothor st, probeert onder de bepalingen van het testament uit te komen. Hij voelt er bitter weinig voor de helft van al wat hij en zijn vrouw bezaten, te gelde te maken en aan een paar onbekende nichtjes in Graft uit te betalen. Zijn plannen mislukken. In die tijd werden de belangen van de wezen en de half wezen in Holland beschermd door de weesmeesters, verenigd in het instituut "De Weeskamer", van de plaats waar deze wezen en halfwezen woonachtig zijn. Onwillige weduwnaar Nadat de weesmeesters van Graft bericht hebben ont vangen dat Anna van Lang in Amersfoort is overleden, dat drie halfwezen die onder hun toezicht vallen recht heb ben op een deel van de erfenis, maar dat de uitbetaling gevaar loopt door de onwillige weduwnaar, komen de weesmeesters in vergadering bijeen. Hoewel het niet niets is, van Graft naar Amersfoort te reizen, wordt de zaak dermate belangrijk gevonden dat

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 14