9 Dat de samenwerking tussen Graft en De Rijp op kerke lijk gebied niet altijd zonder problemen verliep, bewij zen de gebeurtenissen rond 1613. Graft maakte toen be kend aan de Staten van Holland dat De Rijp nog niets had bijgedragen aan het onderhoud van de predikant. De schepenen en vroedschappen van De Rijp vonden dat dit niet nodig was, omdat Graft meer inkomsten uit de ker kelijke goederen kreeg dan .het de Staten van Holland had aangegeven. Graft ontkende dit echter en wees op de hoge onkosten die men had moeten maken voor de ver vallen kerk en voor de reparatie van de klok en het huis van de predikant. De Staten van Holland bepaalden daar op dat De Rijp toch de 50 carolusguldens moest betalen. Groei Ondertussen nam de bevolking van De Rijp toe, net als het aantal kerkgangers en waarschijnlijk ook het aantal gemeenteleden. Tegen deze achtergrond moeten we dan ook het verzoek zien dat namens de gereformeerden van De Rijp werd gericht aan de classis Alkmaar, namelijk of men in De Rijp niet meer kerkdiensten mocht hebben. En, of een eigen predikant of nbg een predikant voor de combinatie Graft-De Rijp kon worden toegestaan. De Rijp stuurde hierbij duidelijk aan op een eigen predikant. Hoe zou men deze predikant nu moeten onderhouden? In de akte van separatie uit 1607 stond dat als De Rijp een eigen predikant zou krijgen, de verdeling van de kerke lijke goederen geregeld zou worden naar behoren. Graft wilde echter geen kerkelijke goederen afstaan. En weer moesten de Staten van Holland tussenbeide komen. Scheiding Zij bepaalden dat de kerkelijke goederen bij Graft zou den blijven. De Rijp moest zelf een huis bouwen (en on derhouden) voor de predikant die in De Rijp zou komen. Tevens moest De Rijp f 100 bijdragen voor het trakte ment van de predikant de Staten van Holland zouden de rest voor hun rekening nemen. Op de classis werd nu besloten de gemeente Graft-De Rijp ook kerkelijk te scheiden. Wouter Adriaensz gaf te kennen als predikant in Graft te willen bliiven. De Rijp kreeg daarop toestemming een eigen predikant te

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 11