IN MEMORIAM JANNV KOSTELIJK - BOM Op 8 januari jloverleed in het bejaardentehuis De Mieuwijdt mevrouw Janny Kostelijk-Bom. Ze was 83 jaar. Velen zullen zich mevrouw Kostelijk blijven her inneren als de maakster van de gedichtjes over De Rijp, die eertijds in het Rijpertje werden ge publiceerd en waarvan we er volgens streven regel matig her-publiceren in ons eigen "Nieuwe Chronyke". Janny Bom - zo heette ze toen nog - begon reeds als jong meisje met het maken van gedichtjes. Ze woonde toen nog aan de Jisperweg, hoek Volgerweg, waar haar ouders een manufacturenwinkeltje hadden. Vooral haar vader, Klaas Bom, de manufacturier ("lappiespoep") die er per glazen brik met zijn handel opuit trok, of ter afwisseling met een platte wagen als hij karpetten had aan te bieden, zag wel wat in de ge dichtjes van zijn dochter. Hij bood ze de uitgever van "De Drie Meren", het populaire nieuwsblad uit Middenbeemster, ter publicatie aan. Aldus verschenen Janny 's geestes- en pennevruchten voor het eerst in gedrukte vorm. Naderhand werden er ook enkele op genomen in de jaarlijkse bundel van het genootschap "Oud-West-Friesland". Na de 2e wereldoorlog volgde de reeks wekelijkse gedichtjes in de Rijper Courant van G.J.Hoogcarspel Janny Bom was echter ook een zeer gewaardeerd declamatrice en amateur-actrice. In Middenbeemster zowel als later ook bij het "Rijper Kleintoneel" heeft ze haar lauweren mogen oogsten. Tesamen met haar man, Jan Kostelijk, en met de eveneens zeer begaafde Leen Slot vormde zij als het ware de kern van dit zeer verdienstelijke Rijper amateur toneel gezel schap In de jaren zestig raakte de fut eruit. Ook Janny's dichtader leek niet meer te willen vloeien. Maar, nadat het echtpaar Kostelijk zijn intrek had genomen in het bejaardencentrum te Graft, kwamen van liever lee de gelegenheidsgedichtjes weer. Toch waren het

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 4