Willem verdiende 's zomers wat bij met hooien en hier en daar timmerklusje. Op de molen moet altijd een komen en gaan zijn ge weest van vrienden en bekenden. De molen lag ook vlak bij het pontje van Spijkerboor. Toch hadden ze het erg arm, zodat de oudste dochter uitbesteed werd naar de ouders van Pieter, op de molen aan de Volger gang. Ariaantje ging dan ook in de Beemster op school aan de hoek Volgerweg-Jisperweg De andere kinderen gingen in De Rijp op school. De alleroudste Rijpers moeten Willem nog gekend hebben. Hij was getrouwd met Jansje Slot uit De Rijp. Hij is denk ik, in het begin van de jaren dertig ver trokken naar Koog aan de Zaan en daar in 1955 over- 1 eden Om voor mij onbekende reden vertrekken Pieter en Trijn rond 1905 naar een molen in de Purmer, onder Ilpendam. Op deze molen hebben ze niet lang gewoond, want in 1911 wordt deze gesloopt. Mijn grootvader Jan Molenaar zette op de plaats van de molen een wit stenen huisje dat er nog altijd staat. In dit huisje sterft Pieter in 1913 op 64-jarige leeftijd. In 1915, Trijn is dan inmiddels 65, gaat ze naar Grootschermer als huishoudster bij de gebroeders Jan en Kees Kieft, want AOW was er nog niet. Ze blijft daar tot haar 75e jaar. Dan is het welletjes. Ik ben 5 a 6 jaar oud wanneer ik mij haar echt be wust wordt. Trijn is dan 80 jaar. Van haar leer ik de vogels onderscheiden en dingen op het land zien. Ik noemde haar „ouwe opoe", ter onderscheiding van mijn echte opoe, die ik altijd nog „opoe Grootschermer" noemde. Trijntje Bak, of eigenlijk moet ik zeggen Trijntje Appel-Bak, was mijn overgrootmoederhaar dochter Ariaantje mijn grootmoeder. Ariaantje Molenaar- Appel, in Grootschermer beter bekend als „Jaantje- buur" Het is maar weinig kinderen gegeven zo goed en zo lang zulke volkomen onbaatzuchtige en genereuze grootmoeders gehad te hebben. Dat geldt natuurlijk ook voor mijn neven en nichten. 15

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 17