Nibbering en later, toen ik een jaar of twaalf was, deed ik het zelf. 's Maandags werden de boorden opgehaald. Dat deden ook die meisjes en later ik zelf, maar er werden er ook wel door de klanten bij ons aan huis gebracht. Moeder was afkomstig uit Schermerhorn en ook in Schermerhorn had ze meisjes die boorden voor haar op haalden. Die werden dan met de stoomtram naar De Rijp meegegeven en 's zaterdags gingen ze met de tram weer naar Schermerhorn terug. Ok uit de Schermer en de Beem- ster kreeg ze boorden en manchetten te wassen en te strijken. Uit de Schermer nam "De Friese Boer" ze mee. Dat was Arie Boots. Bakker Breed nam ze mee van de Jisperweg, en Jo Geerke nam ze ook mee uit de Beemster, als hij er met zijn grutterswaren ging te venten. Later, toen het trammetje niet meer reed, nam Jaap Groot ze mee. Hij was melkrijder voor "De Nieuwe Beemster", de melk fabriek aan de Tuingracht, waar nu Peter Borst zijn woninginrichting heeft. Jaap Groot woont inmiddels in "De Mieuwijdt". Met vlag en wimpel Moeder kreeg ook wel eens Bijzondere stukken in de was. Zoals de witte petten van het fanfarekorpsEn van de ijsclub in 1929 alle wimpels en vlaggen. Dat waren prachtige wimpels en allerlei soorten vlaggen. Die had den dat jaar, met een strenge winter, een lange periode op de ijsbaan gehangen. Vaak ook kreeg ze de witte jurkjes en pakjes van kindren die moesten worden aan genomen. En de witte hoedjes met slappe randen die de meisjes dan droegen. Voor Erdtsieck, de wijnhandel aan de Tuingracht, waar van Tol gewoond heeft, op nummer 24, waste ze alle fijne witte was, zoals de lakens en slopen, met monogrammen erin. Dan voelde mevrouw Erdtsieck altijd of de lakens nog warm waren van het strijken. Als dat niet zo was, kon ik er mee terug en moest moeder het strijken nog eens overdoen! Vanzelfsprekend had ze meer wasdagen dan alleen op maandag. Ze waste drie of vier dagen in de week. Ze was de enige in De Rijp, die er zo'n fijne was- en strijk-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 11