DE GRAFTERS WAREN ER AL EERDER (en ze aten uit een Jutse pot) Tot voor kort werd vrij algemeen aangenomen dat het Schermereiland vóór de jaren 1200 onbewoond was. Dat mede op grond van een rijmkroniek, die onder meer zegt: "'t Jaar toen men twaalfhonderd schreef Het Eiland onbewoond meest dreef". Het was dus onbewoond èn moerassig. Nog weer andere bronnen, maar ook genoemde rijmkroniek maakte(n) er melding van dat mensen van de geestgronden er hun vee kwamen weiden en er naderhand de eerste permanente bewoners werden. Tegenwoordig neigt men op goede gronden tot de ge dachte dat er ook voordien al mensen op het Scher mereiland woonachtig zijn geweest. Namelijk toen het eiland eigenlijk nog geen eiland was, doordat Beemster, Schermer en Starnmeer nog niet zulke grote meren waren als in de voornoemde dertiende eeuw. Ze zouden toem nog als rivieren door het landschap hebben gekronkeld: De Bamestra, de Scirmere en de Stierop. (zie Herman Kaptein's "Het Schermereiland uit de Schermer"). De "goede gronden" waarop de veronderstellingen betreffende de vroegere bewoning eigenlijk de grens van het zeker weten al hebben overschreden, zijn de bodemvondsten die in de omtrek zijn ge daan. Zo is bekend dat in de omgeving van Oost graf tdijk, op 800 meter ten noorden van de plaats waar nu de kerk staat, mensen moeten hebben ge woond in de 11e tot en met de 13e eeuw. Bodem vondsten uit die periode wijzen daarop. Ook bij Graft werd vrij recent, namelijk in 1978,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 16