dat dit dorp eertijds gebouwd is langs een gegraven vaart en de "Vuile Graft" kan een overblijfsel van de gezochte gracht zijn. Deze kan niet de sloot langs de Globdijk zijn, omdat de naam "Greft" al in het be gin van de 12e eeuw in geschriften voor komt en de Globdijk pas aan het einde van de 13e eeuw is opgeworpen 7). Lag het dorp eens langs de "Vuile Graft", dan hebben de bewoners zich waarschijn lijk door wateroverlast van de Schermer moeten terugtrekken. Bij zo'n "graft" hoort een veendijkje en het zou mij niet verbazen, dat dat de reden is geweest waarom de vorming van het meer de Schermer bij de "Vuile Graft" een van zijn grenzen vond. Dat geeft dan tevens een mogelijke verklaring van de naam: Hier, zowel als óp het Schermereiland, zetten de regel matig aanzwellende en zich terugtrekken de golven van de Schermer hun slib af, zodat de gracht "vuil" werd. Overigens moeten we ons wel realiseren dat tijdens de vroegste ontginnings periode op verschillende plaatsen in het gebied waar nu de Eilandspolder ligt, verspreide bewoning heeft plaatsgevonden. Zo wijze archeologische vondsten in wat later de "Binnenmaden" werd genoemd, op vroege en verspreid liggende bewoning 8). Op een stuk land ten westen van de Gouw ontdekte men 12e eeuwse kogelscherven een Pingsdorf- en een Paffrathscherf Merkwaardig waren hier verder de vele grote en kleine soms vuilgeel getinte sintels of slakken. Ten oosten van de Globdijk kwamen met steengruis verschraalde kogelpotscherven en een groot zandfragment van een Pings- dorfpot aan het daglicht.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 7