Het doet echter vreemd aan dat dit dorp in der loop der tijden van naam zou zijn ver anderd. Lijkt het niet aannemelijker West- mijzen te beschouwen ans het moederdorp van het oostelijker gelegen Mijzen? Molgelijk dat dan de uitbreiding van de Schermer tot een meer de bewoners dwong weg te trekken, want in 1347 bericht ene Arend Pape, dat Westmijzen allengs teniet is gegaan 5). Een aanvankelijk westelijker gelegen moeder dorp Graft ligt dus, gezien het voren staande, in de lijn der verwachtingen. Sterker nog: wellicht moeten we over een aantal moederdorpen van Graft spreken, waarvan het verdwenen dorp naast en in de Graftermeer het laatste in de reeks is. Een tijdelijke ligging van een dorp met de naam Graft langs de "Vuile Graft", tegen woordig een gedeelte van de Schermerring vaart ten noorden van West-Graftdijkbe hoort ook tot de mogelijkheden. Zo be weert -Leeghwater dat volgens de over levering Graft haar naam te danken heeft aan dit water. Nu hecht ik aan de over leveringen die Leeghwater in zijn "Chronyckje" veelvuldig vermeldt niet altijd evenveel waarde, vooral niet nadat 'hij eraan toevoegt hoe volgens zeggen de "Vuile Graft" aan haar naam is gekomen: "Ik heb mede wel horen verhaalen, dat die Vuile Graft den naam gekregen heeft van een groot Heer van de romeinen, die in een storm door de Vuile Graft quam varen, ende het Schip daar verongelukte, dat daar veel van zijn volk dood bleven, waar op die Heer zeide: Dat is wel een Vuile Graft."6 De naam Graft doet echter veronderstellen, 48

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 6