En van raam 14: "Raam met het wapen van Hoorn. Anno 1656. Zeer lelijk geschilderd en zeer slecht gebrand. Beschadigd doch herstelbaar" En raam 15: "Raam met het wapen van Edam, 1655 geschilderd door J SOostvriesGrof, leelijk en beschadigd, doch herstelbaar werk" Ook deze kritieken kan ik niet delen met dhr Hooft van Ieldeking, maar wellicht komt dat door de tussenkomst van de restaurateur. Ik vind deze laatstgenoemde voorstellingen namelijk wel mooi. Maar, wat me elke keer weer opvalt als ik er de laatste tijd naar kijk, dat is dat in sommige ramen steeds duidelijker wordt waar herstelwerk heeft plaats gehad. Ook komt het mij voor dat een raam als nummer 8, de Charitas dus, steeds minder mooi lijkt te worden. Het kan zijn dat ik het me verbeeld. Maar je hoort en je leest nog al eens over zure regen en zijn kwalijke invloeden op monumenten. Zouden de glazen monumenten in De Rijp daar ook onder vallen? Als dat zo is, vrees ik het ergste. Want gezien de snelheid waarmee industrie en overheid, inclusief de volksvertegen woordiging, werken aan maatregelen tegen de kwalijke invloed van zure regen, duurt het nog wel een eeuw voor die maatregelen hun heilzame invloed laten merken. Tegen die tijd bestaat er geen puzzel meer, hoe het met die verdwenen ramen uit 1896 zit. Dan kun je in de "Nieuwe Chronyk" van 2085 een artikel aantreffen met de vraag, waar de kleuren en voor stellingen van de vermaarde Rijper glazen zijn gebleven Het antwoord: puzzel èn glazen zijn op gelost! 64 Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 22