De belevenissen van de op 6 Februari 1945 gevangen genomen Rijpers. m. Nieuws van het museum 7 september t/m 27 oktober: Cees Valk, het Noord- hollands licht. Tentoonstelling 1andschapsaquarellen Zondags kregen we van de Amerikanen de geheele boerderij met inhoud. Zij vertelden er bij, dat we maar alles moesten slachten. Er was een kelder met 'n groote voorraad levensmiddelen, vooral vet en vleesch, ook veel blikgroenten van Nederlands fabrikaat. Er is die middag veel opgemaakt. Ook werd alle voorradige textiel verdeeld. Die zelfde middag zijn we in de richting Venlo op pad gegaan. De laatste nacht in het „Groote Derde Rijk" hebben we doorgebracht in een boerenkar, het was een ledikant voor acht personen. In Venlo werden we onthaald op echte thee en chocolade. De stad is heel erg beschadigd. Dinsdag 6 Maart zijn we door de Amerikanen naar Sittard gebracht, daar moesten wo verzameld .wordon. V/ij worden in ec-n klooster ondergebracht. Alle nationali teiten waren daar vertegenwoordigd. Er kwamen dageiijks honderden binnen. Na een week zijn wij Rijpers naar Eindhoven vertrokken, en bij kennissen in huis gekomen Het was een groot geluk weer in het huiselijk leven te worden opgenomen. Toen was het wachten op de bevrijding van het Noorden. Acht weken na dien kwam de capitulatie, en nu naar huis, als het kon! Kees de Vries en lk besloten het te probeeren. A! zeer spoedig waren wij in Nijmegen als verstekeling in een geallieerde wagen de rivieren over. Het was voor ons een groot geluk, dat deze auto niet naar Kleef in Duitschland ging. Wij kwamen die zelfde dag nog in Arnhem, we overnachtten in een politiebureau. De volgende dag reden we met een Canadees mee naar Otterloo. Ook hebben we een marsch-dag gemaakt van 52 km. Na veel contróle-posten gepasseerd te zijn, bereikten we na 3 maanden het zoo verlangde dorp de Rijp. Naar puinhoopen en oorlogsmateriaal zijn wij niet meer nieuwsgierig. P. BEERS. 56

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 14