In Graft staat een aantal huizen op "het venje" dat is het gedeelte van de Dorps straat tot aan de Mieuwijdt. Daar was ook de venjesloot. Nu zijn de meeste van die oude namen in onbruik geraakt en vergeten. Evenzo ver ging het de namen van verschillende buurten of "buerten". Zo bestonden eertijds in Noordeinde de Lijnbaansbuertde Rijke buert en de Regte buert. In Graft kende men de Schoolbuert, de Afteromsbuert Anne Sappesbuert (zou die naam iets te maken hebben met de Sapmeer?)de Willem Jacobsbuert, Oosterbuert en Westerbuert (Oostgraftdijk en Westgraftdijk), Pieter Komisbuert, de Hertoghbuert, de Taanhuis- buert, Nieuwe buert, Weversbuert, Deckers- buert en Middelbuert. Ook stonden huizen te Graft in "de Bangert" (waar nu Rikken woont), "in de Cromhorn" en op "het Slot", (naast Ouwerkerk). Eveneens in Graft nog de Steens.traatde Heerenwegh en Brede straat. Ten westen Graft, ik meen van de Meer- sloot naar Mieuwijdt, liep de Oirvaart. Deze wordt vermeldt in een akte uit 1687: "....een huys te Graft met ten westen de Oirvaart en ten suyden de gemene gang ge naamd 't Waygat." Daar waren toen ook bleecve1djesen er wordt genoemd "een boomgaard over de Oirvaart". Nog een greep uit de namen van landerijen. In Grafter akten las ik namen als Koekemeed, de Broechsweer, het Klokkelant, Hooghveer, twuyver in "te beert" welke laatste naam meestal als "'t oubeert" werd vermeld. Verder de Barend camp, 't veerselant, waterkamp, reymger hem, barndecamp en swartewal. In een testament van Jan Boon las ik dat

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 9