25 OUDE NAMEN OP HET SCHERMEREILAND In de tijd dat alleen het oostelijk deel van het Schermereiland door een kade was omgeven -dat was tot aan het midden van de 14e eeuw- waren in het overige deel gronden die de naam "Mienscher" hadden. Die naam duidt op gronden voor algemeen gebruik. Mientof meente staat voor "het gehele volk" enscher voor schaar (schaar weide). We kennen heden ten dage nog de Mienweydt, wat dus staat voor algemene weide of openbaar water. Zo is de naam van bejaardentehuis dus heel goed ge kozen: een huis voor iedereen. Leeghwater heeft in zijn tijd aan Mien weydt de betekenis "wijd water voor meeuwen" gegeven, en de schrijfwijze "Mieuwijdt", maar die betekenis -en ook die schrijfwijze- lijkt mij niet juist. Uit oude tijden zijn meer namen bewaard gebleven in de Eilandspolder. Bijvoorbeeld Gouw of Gouwe, watering of sloot. Gawech, als weg naast een water. En ook de Delft. Die naam betekent "gegraven water". Weer een ander is Moor. Die naam staat voor veenachtig, moerassig. We kennen de Graftdijker Moor, maar ook de Langesloot, van Noordeinde naar het westen, heette vroeger de Noordeynder Moor. Bij Graft heette de Meersloot eertijds de Grafter Moor Lei of Lay komt zowel voor als naam van land als van water. De betekenis lijkt te zijn "land met struikgewas als bescherming tegen het water". In officiële stukken betreffende de Menningweer zag ik de land namen "voorste lay" en"versche lay". Bij Driehuizen "'t Wester lay". Remmerswiel is een klein meertje aan de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 7