daille een keerzijde had werd door 't Nut onderkend: "Ongelukkig zou, door de hartstochtelijke wreedheid van Lumey, de vermeestering dier stad den geuzennaam door den weldra te Brielle gevolgden moord der Gorkumse martelaren bevlekken, die hun trouw aan hun geloof met den dood aan de galg moesten boeten." Overal in het land werden comité's opge richt om feestelijkheden te organiseren. De hoofdcommissie had haar zetel in Den Briel. Intekenlijsten circuleerden om geld bijeen te brengen voor een monument in Heiligerlee en een asyl voor oude zee lieden te Brielle, waarvan Z.M.koning Willem III plechtig de eerste steen zou leggen. In de meeste gemeenten werd tevens gecollecteerd om de feestviering moge lijk te maken, terwijl de gemeentekas hier en daar bijsprong. In het verslag van de gemeenteraadsverga dering te' De Rijp d.d. 26 maart 1872 is daarover het volgende te lezen: "Wijders wordt op voorstel van den voor zitter goedgevonden om bij gelegenheid der aanstaande feesten ter herdenking van den 1 spril 1572, le aan de plaatselijke schoolcommissie een crediet te openen van hoogstens 150,-- ter bestrijding der kosten van een feest dag voor de schooljeugd, 2e op den eersten april aanstaande aan het raadhuis een gasilluminatie te doen aan brengen, met opdragt aan burgemeester en wethouders om ter verevening der voor een en ander noodige uitgaven, nadere voorstellen aan den Raad te doen." Het hoogtepunt van de viering in ons dorp

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 13