NATIONALE HERDENKINGEN IN DE 19E EEUW: GEEN ONVERDEELD GENOEGEN. De vakgroep Nieuwe Geschiedenis van de Nijmeegse Universiteit organiseerde on langs een tentoonstelling over de her denking van de moord op Prins Willem van Oranje, zoals die honderd jaar geleden in ons land plaats vond. De voornaamste be doeling van dit initiatief was het grote verschil aan te tonen in de sfeer rond déze herdenking en die van het afgelopen jaar. De publikaties, redevoeringen, tentoon stellingen en ook de televisieserie werden vrij algemeen aanvaard. In 1884 was dat anders. Met name het katholieke volksdeel was er in die dagen nog niet aan toe dit soort zaken genuanceerd te beoordelen. Voor hen was Willem de Zwijger een symbool van enkele eeuwen verdrukking en achter stelling. In kranten en pamfletten werd over en weer geëmotioneerd actie gevoerd. De nationale herdenking was een bron van onenigheid en verdeeldheid. Iets dergelijks speelde zich al twaalf jaar eerder af naar aanleiding van de herdenking van de inneming van Den Briel op 1 april van het jaar 1572. In februari 1872 had de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een geschriftje uitge geven onder de titel "De Brielsche jubel dag". In dit geschriftje wordt de eerste april 1572 de gedenkwaardigste aller dagen in de geschiedenis van het vrije Nederland genoemd, omdat "door het post vatten van de Watergeuzen in Den Briel de eerste steen was gelegd voor 't vrije Nederlandsche Staatsgebouw." Dat de me- 30

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 12