6 GESCHIEDENIS IS NET ALS PRUT....(je kunt er óók zo diep in zakken). Op 18 mei, dit jaar, werd met enig officiëel gebeuren het eerste exemplaar van Herman Kaptein's sociografie "Armenzorg in de aan slag" aangeboden aan burgemeester, mw De Jong en aan de vertegenwoordigers van de Stichting Jan Boon en de Oudheidkundige Ver eniging Graft-De Rijp. De schrijver zelf hield vooraf een korte rede, waarin hij opmerkte: "De geschiedenis van het Schermereiland is het waard serieus onderzocht te worden.Zij is als de bagger in de vele prutsloten, die in dit gebied te vinden zijn: val je er eenmaal in, dan zak je er steeds dieper in weg. Het enige ver schil is, dat je geen enkele poging doet om er uit te komen. Integendeel, je laaft je erin, alsof je in de modderbad ligt. Het Schermereiland is een fijne fuik voor een archief-visser." "Broche van smaragd". Wie aan de rijke historie van dit gebied denkt, zo vervolgde dhr Kaptein zijn toe spraak, denkt daarbij in eerste instantie aan het dorp De Rijp tijdens de Gouden Eeuw. Tijdens een overdreven literaire en chauvinistische bui noemde ik het 17e- eeuwse Schermereiland een "broche van smaragd, die op de borst van Holland prijk te". Maar: "Dat nu de sterren raakt, leit morgen weder plat", zoals het motto luidt op het schilderij van de grote brand van De Rijp in 1654. Uitzonderlijk hoog was De Rijp ge stegen; uitzonderlijk diep zou het in de 19e eeuw vallen. Het "cierlijke dorp" werd

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 8