VLAANDER EN VENBUURTNERINGRIJK ANNO 1900. Na de wandeling door de Kerkstraat, aan de hand van mw GBakker-Dekkerzoals be schreven in nummer twee van "Een Nieuw Chronyke", vervolgen we nu haar tocht door De Buurtjes omstreeks het begin van deze eeuw, met een wandeling langs het Vlaander en de Venbuurt om, na een heel grote sprong, te eindigen op het Baanmanslandje We laten mw Bakker weer aan het woord: "We gaan nu door de Gevallen Vrouwensteeg Die heette vroeger niet zo. Die had toen helemaal geen naam. (Dat klopt; deze naam is bedacht omstreeks de Leeghwaterfeesten van negen jaar geleden, -red.) Je komt dan over dat bruggetje en dan is links eenstuk je grond, net als vroeger, en dan kom je bij het huisje waar vroeger Trui van Petten woonde. Ja, waar de Pigum gewoond heeft. (Nu het huisje van John van Loon.) Ernaast, naar links, aan de noordkant, was er het open stuk, net als nu en dan kreeg je het huis van Klaas de Vries. Het had wel vier stoepen. Dat was het oude doopsgezinde weeshuis, waar nu Reijer Kor- ver woont. Maar, aan de slootkant stond ook nog een huis. Daar heeft Willem Spaarman gewoond. "De Automaat" was zijn bijnaam. Naast het huis van Klaas de Vries was een steeg en daarnaast woonde bakker Roelofs. De vader van Henk Roelofs die nu op de hoek Ju1ianalaan-Leeghwaterstraat woont. Naast de bakker woonde Kaptein, de grootvader van Jan Kaptein. Hij had een kruidenierswinkel. Dan volgde het huis van Betje Kaai. Zij was naaister en ze had meisjes in dienst voor het naaiwerk. Voor het volgende huis was er eerst een kleine opening. Dan het huisje waar Martje van den Berg woonde. Ze was 2

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 4