predikstoel, het altaar, de beelden en ande re ornamenten, het verwulft (gewelf) en wat verder bruikbaar was. Cornelis Raat nam voor 1185 gulden het tim merwerk aan; het metselwerk kostte 1866 gulden en 16 stuivers. Daarbij kwamen nog de kosten van sneedwerk, schilderen, glaze- maken en nog wat kleine onkosten, maar voor een totaalbedrag van 5090 gulden, 5 stuivers en 12 penningen stonden kerk en pastorie overeind Op IA november 180A werd de nieuwe St Boni- fatiuskerk ingewijd, waarbij de Munici- paliteit was vertegenwoordigd door Schout Jan Heines, president Hoolwerf en de leden Willem Bek, Jan Boon jr, Pieter Geel, Jacob Water en A.de Wit IJsbrandsz. Ongeveer 50 jaar later was het kerkje reeds bouwvallig en te klein. In 1860 kwamen de huidige kerk en pastorie tot stand. Het ontmantelde kerkhuis te Noordeinde werd voor bewoning geschikt ge maakt en pas vele jaren later gesloopt. De latere pastoor PMHFinkenflügel 1875— 1890) schreef daarover het volgende: "Ten einde aan het nageslacht bekend blijve welk huis te Noordeinde de katholieken van de parochie tot 1804 als kerk hebben ge bruikt, wil ik hetzelve zoo naauwkeurig mogelijk beschrijven. Dit nederig huisje lag aan de westzijde van Noordeinde met den voorgevel naar het oosten. De benedenvoorgevel was van steen, de bovenvoorgevel van hout; zij- en achter gevel insgelijks geheel van hout. Anno 1877 was hetzelve genummerd no 11, lag tegenover het huis van den touwslager Lau Bruin en werd bewoond door vier ge zinnen, namelijk twee katholieke en twee protestanschevoor woonden Maarten Hoek 18

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 20