16 Ten behoeve van diens opvolger, pastoor Bono, werd voor de laatste maal admissiegeld ge heven. De Bataafse vrijheid. Op 18 januari 1795 hield Stadhouder Willem V zijn laatste audiëntie in het paleis op het Binnenhof en kondigde zijn vertrek naar Engeland aan. In deze laatste dagen van de Republiek trok een Frans leger met steun van de patriotten zonder enige tegenstand te ondervinden over de bevroren rivieren ons land binnen. De Fransen werden als bevrijders binnengehaald en het volk danste om de vrijheidsboom In De Rijp hield op donderdag, 24 januari, de burger Jan Heines, die sedert 1779 schout en secretaris was, een "aanspraak", mede namens schepenen en vroedschappen, aan alle burgers bij gelegenheid van het oprichten der vrijheidsboom voor het raadhuis. Hij sprak daarbij de wens uit dat vrijheid, ge lijkheid en broederschap ook binnen deze plaats haar zetel zou vestigen. Een nieuwe staat, met nieuwe grondwet, werd gesticht: de "Bataafse Republiek". Tal loze hervormingen werden doorgevoerd, zoals een burgerlijk - wetboek en de burgerlijke stand, het kadaster en een nieuw belastingen stelsel. Er kwam volledige godsdienstvrij heid, met gelijke rechten voor alle gezindten de Hervormde kerk hield op staatskerk te zijn Pastoor Bono meende aan deze vrijheid het recht te kunnen ontlenen huwelijken in de kerk te doen sluiten zonder de burgerlijke overheid hierin te kennen. In het trouwboek noteerde hij op 8 februari 1795 "In het eerste jaar der Bataafse vrijheid

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 18