Patriottentijd. Tijdens de 18e eeuw verbleekte de gouden luister van onze Republiek. Maar niet alleen de economie was er slecht aan toe. Er kwam ook steeds meer ontevredenheid over de ver houdingen in staat en maatschappij. Geïnspireerd door de ideeën van de Franse revolutie streefde de groeiende partij van de patriotten naar meer medezeggenschap van de burgerij. De katholieken zagen in deze beweging een mogelijkheid tot meer vrijheid en sloten zich er graag bij aan. Er komt inderdaad een kentering in hun positie. Steeds vaker durven kerkbesturen te weigeren de onrechtvaardige recognitie gelden te betalen. De Staten van Holland schaften deze in 1786 tenslotte geheel af. De Nuntius te Brussel krijgt toestemming om verschillende katholieke gebruiken openlijk weer in te voeren. De katholieken van het Schermereiland konden vrijuit naar hun kerkhuis gaan. De kerk gangers van Graftdijk en Driehuizen kwamen met roeibootjes, die van de Beemster over het; van ouds bekende "kerkepad" naar Noord einde. Toen de pastoor, Everardus Petrus van der Aa, werd aangewezen als promotor van een nieuwe Statie in Zaandam, vonden het vertrek van hier en de intocht in Zaandam in alle open baarheid plaats. In het archief van de St Bonifatiusparochie aan de Oostzijde -de eerste katholieke vestiging in Zaandam na de reformatie- vinden we de mededeling dat op IA november 1784 Cornelis Schermer met enige voorname katholieken uit Zaandam met een boeyer naar Graft is vertrokken om pastoor Van der Aa feestelijk naar zijn nieuwe parochie af te halen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 17