prediker van de Doopsgezinde quam, ge heten Comen Jan, die de eerste Predicatie gedaan heeft in de Ryper kerk." Al spoedig bouwden de Dopersen hun eigen kerk. In 157A trad in De Rijp de eerste her vormde predikant op, Pieter Hendriks ge naamd Door de Staten Generaal wordt op 20 decem ber 1581 het eerste plakkaat tegen de katholieken uitgevaardigd. Het verbood alle godsdienstige samenkomsten, ook in parti culiere huizen, het geven van godsdienston derricht, het toedienen van sacramenten, het verspreiden van katholieke geschriften, dit alles op straffe van geldboeten. Nadien zijn de plakkaten herhaaldelijk ver scherpt en komen er ook gewestelijke en stedelijke ordonnantiën. Op hun beurt moesten nu de katholieken in het verborgene hun godsdienst beleven. Ze trokken zich terug in z.g. schuilkerken, die ze inrichtten op zolders of in pakhuizen. In deze woelige tijd leidde de apostolisch vicaris Sasbout Vormeer vanuit Keulen de restauratie van de katholieke kerkgemeen schap in de Nederlanden. Deze droeg het karakter van missiewerk. De plaatsen waar regelmatig een priester zijn werk kon doen werden "Staties" genoemd. De eerste pastoor van de Statie Noordeinde, die met name be kend is, was Mr Petrus Koets. Van hem wordt verteld dat hij op 26 mei 1629 door de baljuw van de Nieuwburg, onder wiens rechts gebied Graft ressorteerde, werd gear resteerd, ondervraagd en veroordeeld. Zijn opvolger was Jacobus Rosant. In de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 13