10 was het oudst, deze was toegewijd aan St Bonifatius. In De Rijp was op de plaats waar eens een houten kapel stond een stenen kerk gebouwd met St Bavo als patroonheilige. In de Hervormde kerk bevindt zich een jaar tallenbord, waarvan de tekst als volgt be gint: "De kerk spreekt tot haar aanschouwers 1467 Eerst was ik een kapel van kleen be grip en muuren daarna vergroot om 't groeizaam aan tal gebuuren. 1529 kreeg ik de naam van Bavenkerk ik diend' het roomsch geloof totdat her- vormingsligt de misdienst buiten schoof Deze z.g. "Alteratie" vond plaats in het jaar 1572. De successen van de watergeuzen, in ons gewest onder aanvoering van Diederik Sonoy, vormden de aanleiding tot een grote omwente ling, waarvan de onvrede met bestaande toe standen zoals de Spaanse overheersing, de wrede inquisitie en het schrikbewind van Alva de oorzaak was. De meeste steden kozen voor de opstand, die al spoedig door de Calvinisten geleid of ge steund werd. Met speciale toestemming van Sonoy werden in De Rijp en in Graft niet alleen de kerken van de katholieken afge nomen, maar ook de kerkelijke goederen gecon- fiskeerd Leeghwater noemt in zijn "Kleyne Cronycke" deze periode herhaaldelijk de "Troubeltyt". Hij vertelt daarover o.a. het volgende: "In den Troubeltyt, doen de Papen en Mon niken uit de Kerken verdreven waren, ende alzo de Rijper kerk ledig stont, zonder Predikant of Priester, zo gebeurde het op een zekere tyt, dat aldaar in De Rijp een

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 12