in het atoomtijdperk. Dan is kennis van wat échte armoe is, een stukje levensleer. Dan is ook een geschiedkundig werk over 19e eeuwse armoede actueel en misschien maat schappelijk nuttig." Rondkijken. Dhr Kaptein beloofde zijn gehoor dat hij, net als vorig jaar, met zijn klas het Schermereiland zou komen bezoeken. "We zul len dan de verschillende dijken befietsen, zonder dat de leerlingen zullen beseffen welke gevechten deze door de mens opgeworpen waterkeringen hebben geleverd. We zullen de kavelsloten bevaren, zonder dat zij zich zullen realiseren dat deze eens door ruigbe- baarde kolonisten met schop en baggerbeugel zijn gegraven. We zullen ook de prachtige Keizer- en Lievelandsbuurt bewandelen, zonder dat deze consumptie-kinderen zullen weten welke krotten daar nog kort geleden hebben gestaan. Ik zal het hen later vertellen. Ik zal hen proberen duidelijk te maken dat wij het her scheppen van een krottenbuurt in schitterende, stille stegen evenzeer mogen bewonderen als het "Straatje van Vermeer". Misschien dat zij dan, net als de lezers van "Armenzorg in de aanslag", een moment beseffen in welke tijd zij leven. Dat het niet zo lang geleden is, dat mijn hard werkende grootvaderzaliger Jan Oudejans zijn aardappelen in de prakmachine zag ver dwijnen en zijn bussen melk voor een habbe- krats moest verpatsen, om vervolgens van een ambtenaar voor sociale zaken te horen, dat hij tuinder was toen er steun aan de boeren werd verstrekt en dat hij boer 8

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 10