Ofschoon in principe het menselijk gezag niet werd aanvaard, openbaarde zich al vroeg ook bij de doops gezinden de noodzaak van overlegorganen ter bewaring van de onderlinge gemeenschap van de zelfstandige doopsgezinde gemeenten. Zo ontstond onder meer al omstreeks 1630 een doopsgezinde sociëteit, waarvan alle gemeenten in Noord-Holland boven het IJ lig waren. Deze sociëteit is vanaf de oprichting geves tigd te De Rijp en wordt daarom kortweg "De Rijper Sociëteit" genoemd. Dit samenwerkingsverband bestaat nog steeds en niet alleen door de traditie, al speelt deze daarbij een rol. De diepere zin van de tweejaar lijkse bijeenkomsten schijnt juist de laatste jaren meer onderkend te worden dan een twintig jaar gele den kon worden verwacht. DE RIJPER DOOPSGEZINDE GEMEENTE Wanneer de doopsgezinde gemeente te De Rijp werd gesticht is niet bekend. Leeghwater verhaalt van samenkomsten van Dopersen op de zogenaamde "matten" een stuk moeras-eiland in de Schermer, op een plaats die nog zo wordt genoemd. Zeer oude vrouwen deelden dit tenminste aan Leeghwater mede. Midden 16e eeuw waren de doopsgezinden op het Schermereiland talrijk. Er ontstonden in de dorpen eigen doopsgezinde mid delpunten met een grote onderlinge saamhorigheid. In 1572 wordt voor het eerst een zelfstandige doopsge zinde gemeente in De Rijp zichtbaar. De meerderheid van de bevolking was daar zelfs lid van. Bij de overdracht van de grote kerk van Katholiek naar Gereformeerd (het uitbannen van de roomse mis, zoals dit werd genoemd), werd de eerste protestantse godsdienstoefening geleid door een doopsgezinde voorganger, Komen Jansz. Een calvinistisch preker was niet voorhanden. - 50 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 8