Ook hieraan zal in onze nieuwe Chronyke nog wel eens aandacht worden geschonken. Terug nu naar het moederdorp van Graft. In het oud archief van Graft en op oude kaarten is na te gaan dat Leeghwater ons geen verhaaltje op de mouw heeft gespeld. Op een "Lijste van de Landen leggende aan de kant van de Graftermeer" komen we de volgende namen tegen: aan de Noordzijde: Cornelis Jaspers Erve in De Rijp, Ouddorp. Dorpsland, Ouddorp. Jan van Breemen, Ouddorp. Reynier Kramers Erve, Ouddorp. 't Oude Kerkhof, J. 't Hart; aan de Oostzijde: Klokkeland en 't Kerkeland. Het terugvinden van de juiste plaatsen zal jammer genoeg niet eenvoudig zijn, daar de meesten ook voor komen op een lijst van afgespoelde landen. Die af spoeling heeft de vroegere eigenaren veel last en zorg gegeven. Op oude kaarten vindt men naast de Graftermeer nog de Kerck-Meer, de Copies-kerksloot en de Ou-Dyck. Deze Ou-Dyck zal een laag dijkje geweest zijn, nog van voor de eerste grote bedijking van het Schermer- eiland aan het eind van de dertiende eeuw. Volgens Schuurman 1) werd ook het dijkrecht der Grafter banne op de Ouddijk gesproken in de nabijheid van het Kruiswerk. Al met al gegevens genoeg om met enige mate van zekerheid aan te mogen nemen dat er ten Westen van Graft, naast en in de huidige Graf termeer, een zeer oud, zo niet het aller-oudste dorp van het Schermereiland heeft gelegen. Misschien kan een enkele scherf uit de bagger langs de sloten ons nog eens een extra aanknopingspunt verschaffen. C. Mol - 47 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 5