HET VERDWENEN MOEDERDORP VAN GRAFT Veel nederzettingen en dorpen zijn in de loop van de geschiedenis verdwenen en al of niet elders weer opgebouwd. Oorlogen, besmettelijke ziekten en economische omstandigheden hebben hier een rol bij gespeeld. In ons waterrijke gebied zijn bovendien veranderingen van het waterpeil en landafslag door stormen en overstromingen belangrijke factoren geweest. Vooral in het laatste geval kon een dorp in één klap verdwijnen. Toch blijft er bijna altijd nog wel iets van een vroeger dorp bestaan. Zo schreef Jan Adriaansz. Leeghwater in zijn Klein Cronykje In mijn jonkheit ben ik verscheiden maal gevaren Graft af, West aan, tot aan het einde van de Meer-Sloot. En aan de Zuit-zijde aan de slinker- hant omdraaiende na de Grafdijker Meer, zo is daar een plaats die men het oude Kerkhof noemt. Daar heb ik in dien tijt gezien dat aldaar een doodkist bloot gespoelt was, zo schijnt het wel dat aldaar de begraaf plaetze eerst geweest is, voor ende aleer dat het Dorp van Graft gestigt is Deze woorden prikkelen de verbeelding. Een kerkhof, een kerk, een dorp dat volkomen in de vergetelheid is geraakt? Dat dit mogelijk is bewijzen ons de archeologische onderzoekingen in de Zaanstreek en Waterland. Daar is de plaats van vele oude dorpen uit de Middeleeuwen weer teruggevonden. Vaak liepen deze dorpen op enige afstand vrijwel evenwijdig aan de huidige dorpen. Het is een bekend verschijnsel dat bij de vestiging van een nieuw dorp ook de kerk eenvoudigweg opschoof langs de perceelsgrenzen van de veenontginning. De veenontginningen in West- Nederland vormen echter een verhaal op zich. - 46 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 4