Drie jaar voor zijn dood stelde Jan Boon junior een "geheim testament" op. Het testament begint met een opsomming van personen die na zijn dood een legaat zullen ontvangen in de vorm van een jaarlijkse uit kering of een bedrag ineens. Vervolgens bepaalde hij dat er tot stand gebracht moest worden een "naamloze Vennootschap van Koophan del, welke tot voorwerp zal hebben het uitoefenen van de groote of zoutharingvischerijhet fabriceren van scheeps- en ander zwaar touwwerk en het houden van een zeilmakerij, alle welke beroepen door mij op dit ogenblik worden geëxerceerd, mitsgaders alle takken van nijverheid als ter bevordering van de welvaart der gemeente dan of in het vervolg dienstig zullen worden geacht" Ook de naam van de N.V. stelde hij vast: Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in de Rijp uit het fonds van wijlen Jan Boon junior en van de firma Aldert en Jan Boon. Aandeelhouders moesten zijn: - de gemeente De Rijp, - het doopsgezinde Weeshuis, - de diakonie der doopsgezinde gemeente De Rijp, - de diakonie der hervormde gemeente De Rijp, - het gemeene wees- en armenhuis De Rijp. Tenslotte bepaalde hij dat het uitdelen van levens middelen en brandstoffen op de oude voet (ten bedrage van 300,per jaar) moest worden voortgezet. Nadat hij in een tweede testament van 25 januari 1845 enige wijzigingen in de hoogten van de verschillende legaten had aangebracht, maakte hij op 22 maart 1947, negen dagen voor zijn dood, een derde testament. Hij herriep de beschikking gemaakt t.b.v. Maria Bek (weduwe Wijnand Boon), Willem en Dirk Bek, inhoudende een kwijtschelding van schulden. Zij erfden niets. Een verre nicht uit Amersfoort, Trijntje Amse, erfde uiteindelijk 30.000, - 63 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 21