Aldert Boon bleef ongehuwd; Jan trouwde met Trijntje Wijers Vet uit Oostzaan. Zij kregen vier kinderen, Geertje, Jan, Wijnand en Aldert, die bij de geboorte overleed. Geertje overleed in 1828 kinderloos. Wijnand, die op latere leeftijd met Maria Bek trouwde, overleed even eens kinderloos in 1844. Jan Boon junior trouwde in 1783 met Trijntje Lakeman, dochter en erfgename van Jacob Lakeman, koopman en reder te Krommenie. In 1826 overleed ook zij kinder loos Het door de eeuwen heen door noeste arbeid en erfla tingen aangegroeide kapitaal kwam zo tenslotte terecht bij de laatstlevende van het geslacht Boon, Jan Boon junior Jan Boon junior zette de negoties van zijn voorouders voort. Onder zijn directie voer in 1787, '88 en '89 de walvisvaarder de Rust van het Vaderland. Ook hij bezat parten in diverse haringschepen, in de lijnbaan de Poel, de zeilenmakerijde looierij en het taan- huisHij zette een handel in koehaar en koesmeer op en handelde verder in soda, koffie, huiden en diverse andere artikelen. Hij kocht land, huizen en pakhuizen aan, investeerde in buitenlandse staatspapieren en schreef vanaf de Franse tijd in op het grootboek der Nationale Schuld. Aan particulieren verstrekte hij leningen. Hij was 53 jaar lang diaken van de doops gezinde gemeente, waaraan hij regelmatig geldbedragen schonk. Jan Boons boekhouding valt niet met een moderne te vergelijken. Winst en verlies werden berekend per buis per reis, per partij ingekocht koe- haar, smeer, hennep e.d. Een belans werd aan het einde van het jaar niet opgemaakt. Uit de nog reste rende boekhoudkundige archivalia kunnen we slechts concluderen dat de haringvangst, op een enkele uit zondering na, verliesgevend was. - 61 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 19