JAN BOON JR IN "HET HUISJE OP DE WAL" Sinds kort is in het walhuis, achter Rechtestraat 146 in De Rijp, een tentoonstelling ingericht ge wijd aan de familie Boon, een roemrucht geslacht van reders en kooplieden. De laatste telg uit dit ge slacht, Jan Boon junior, bepaalde in zijn testament dat zijn bezittingen en vermogen moesten worden aangewend ten dienste van de gemeenschap De Rijp, in de vorm van een op te richten Maatschappij van Nijverheid Dank zij deze Maatschappij, die tot op heden nog bestaat en altijd de nalatenschap van Boon heeft be heerd, zijn wij in het bezit van talloze archiva lische stukken betreffende de familie. Zo is het geslacht Boon en met name Jan Boon junior niet in het vergeetboek der geschiedenis geraakt, een lot dat andere even roemruchte geslachten, zoals de families Beets en Bek wel trof. De tentoonstelling is ingericht in het walhuis. Een walhuis betekent niets meer en niets minder dan een huis op de walkant. In De Rijp hebben vroeger vele walhuizen gestaan, het waren geen schuurtjes maar woonhuizen. Dit walhuis dateert van rond 1725 en is enige jaren geleden gerestaureerd. Het werd bewoond door het personeel van de familie Boon; in de tijd van Jan Boon jr door zijn huishoudsters Geertrui en Grietje Dolleboter. Na zijn dood ont vingen \yij behalve een legaat, het recht van bewo ning van het walhuis. De familie Boon zelf woonde in de voorganger van het grote huis aan de straatkant. Satmvader van de doopsgezinde familie Boon is Allert Cornelisz., geboren in 1643. Van hem is bekend dat hij zeven kinderen kreeg, waarvan er vier bij de geboorte of op jeugdige leeftijd stierven - 59 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 17