Een accoord werd gesloten voor zeelieden, die weduwnaar waren. Als een weduwnaar uitvoer werden bij een accoord zijn kinderen door de gemeente ver zorgd. Al naar gelang het accoord vloeide de hele of ge deeltelijke "gasy" in de kas van de gemeente. Tenslotte moet als financiële bron, naast de vrij willige bijdragen, de legaten, die soms zeer om vangrijk waren, de gekweekte rente, de "cessie van het bezit" genoemd worden. Bij een "cessie van bezit" stelde men wat men bezat volledig ter beschikking van de gemeente, onder het bedingen van een bepaalde periodieke uitkering tot aan de dood. Armenzorg Tegenover deze inkomsten stonden natuurlijk tal van uitgaven. Naast de gebruikelijke, zoals onderhoud gebouwen, salarissen, beheerskosten, etc. vergden de uitgaven aan armenzorg aanzienlijke bedragen. In 1660 bijvoorbeeld 1.311,onder meer bestaande uit: geld 239, vlees 140, vis 9, kaas 82, boter 374, meel 467, Daarbij moet in ogenschouw genomen worden, dat in genoemd jaar een pond koevlees 0,05 kostte en een pond boter 0,25. In 1701 werd 1.432,aan de armenzorg besteed en in 1800 2.440,Voor die tijd aanzienlijke be dragen Toch was de armenzorg van de doopsgezinde gemeenten, ook van die in De Rijp, doorgaans anders gestructu reerd dan op het eerste gezicht zou kunnen worden gedacht. Het doopsgezind gemeente-besef liet in feite niet toe, dat er armen, die echt gebrek leden, bestonden. Het voorkomen van armoede werd bij de doopsgezinden in principe meer nagestreefd dan - 57 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 15