Het was op die dag verboden te werken of nering te drijven. Bij overtreding volgde een boete. Iedereen mocht de overtreder bekeuren en ontving in ruil daarvoor de halve opgelegde boete als premie. Op de 7e januari waren er ook bij de doopsgezinden extra kerkdiensten. De opbrengst van de bijzondere col lecte tijdens deze diensten was bestemd voor het weeshuis. Gemiddels werd bij deze collecten enige honderden guldens ontvangen. Bronnen van inkomsten De collecten vormden in de 17e eeuw voor de doops gezinde gemeente een belangrijke bron van inkomsten, temeer daar er toentertijd op de zondag twee kerk diensten werden gehouden. In de wintertijd 's mid dags en 's avonds, in de zomertijd 's morgens en 's middags Een voorstel van de kerkeraad in 1800 om ook in de winter op de morgen te preken werd in een ledenver— toeving met 52 tegen 46 stemmen verworpen. Oorspron kelijk vonden de collecten plaats door middel van vaste bussen bij de uitgang van de vermaning. Aan het einde der 18e eeuw raakte het bekende collectezakje (het "hengelen") in gebruik. In 1660 werd totaal aan collectegeld 1.204,ontvangen, in 1701 1.604, Een andere bron van inkomsten voor de gemeente was het "bespreeck" - een niet-notariëel legaat. Een som geld variërend van 100,tot 1.000,geschonken aan de gemeente. De rente-opbrengst was bestemd voor een met name genoemd doorgaans minder welgesteld gemeentelid Na 1725 komen de bespreecken veel minder voor. Ener zijds was de welvaart, die een bespreeck mogelijk maakte, tanend, anderzijds waren de financiën van de gemeente florissant, waardoor de noodzaak van het bespreeck was komen te vervallen. Ook het zogenaamde "accoord" zorgde voor inkomsten. - 56 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 14