Na zijn arrestatie maakte zijn taal zo'n diepe indruk op zijn ondervragers dat hij vervolgens werd vrijge laten. In zijn jeugd nog katholiek, werd hij na enige tijd de calvinisten gevolgd te hebben doops gezind. Hij werd als zodanig in 1575 in De Rijp ge doopt. Eerder, in 1573, woonde hij een samenkomst van Waterlanders te Emden bijIn 1593 keerde hij aldaar terug, thans als leraar-bedienaar van de doopsge zinde gemeente. In 1598 werd hij beroepen te Alkmaar, alwaar hij op 14 september 1638 overleed. Hans de Ries was een groot doopsgezind denker en schreef vele boeken, die een grote invloed hadden, zoals "Trac- taatje handelend over het recht gebruik der tong, over de gierigheid, over getrouwe en ontrouwe vrien den en over de lijdzaamheid". In het begin van de 17e eeuw werd een tijdlang be schikt over twee leraren in De Rijp, zoals Pieter Pietersz. de Oude (leraar van 1600 tot 1625) en Jan Willemsz. (leraar van 1610 tot 1660). Deze laatste was tevens "medicinae doctor". De oude doopsgezinden kenden principieel geen gestudeerde predikanten, maar leraren met een zekere ontwikkeling waren wel aangenaam Een andere bekende doopsgezinde leraar uit De Rijp is Engel Arendz. van Dooregeest, geboren aldaar (een gehucht bij Uitgeest) op 26 december 1645. Op twintig jarige leeftijd werd hij beroepen als leraar van de doopsgezinde gemeente te De Rijp. Tot zijn overlijden op 16 augustus 1706 bleef hij De Rijp trouw dienen. Hier ter plaatse wordt bij het noemen van zijn naam onmiddellijk gedacht aan De Rijper Zeepostil, waarvan hij samen met Cornelis Alberts Posjager, doopsgezinde leraar op het Noord einde van Graft, de schrijver was. De Rijper Zee postil (1699) omvat een bundel preken voor zeelieden buitengaats De betekenis van Engel Arendz. Dooregeest is evenwel niet tot dit geschrift beperkt. - 53 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 11