winkeltje. Je kon er wel een borreltje kopen, maar je kon er niet gaan zitten. Een "loopzaakje" noem den ze dat. Op de hoek heb je het huis van Marie Hoek, die onlangs is overleden. Daar woonde toen een Stube- nitsky. Hij was een broer van de Stubenitsky die wethouder is geweest, ten tijde van burgemeester Romijn. Zijn vrouw liep met krukken, maar ze was een knappe naaister: haar handen waren goed. Er was nog iets merkwaardigs: zij had een dubbele huig en haar dochter had helemaal geen huig. Die praatte dan ook heel eigenaardig. "Ernaast woonde mijn grootvader Obee", vulde mevr. Klous-Hoek aan. Dat huis is er nu niet meer. Hij heeft het indertijd verkocht, met de grond erbij, aan de r.k. kerk, voor''honderd gulden. Maar hij mocht er zo lang hij leefde blijven wonen. Die grond hoort nu bij de school". We gaan nu weer vooraan in de Kerkesteeg beginnen, aan de zuidkant, bij bakker Oortwijn. Tot voor kort was daar de fietsenmakerij van Kees Nieuwe- boer. Naast bakker Oortwijn had je vroeger ook al een slagerij, met een steeg ernaast. Door de steeg kwam je bij Kees Sluis. Voorbij het steegje, kreeg je in de Kerkesteeg de winkel van Jaap Roelofsen. Hij verkocht groente. Ernaast was de slagerij van Hottentot. Daarnaast een pakhuis, wat gebruikt werd door Harmen Hoek, voor de vodden. Dan weer een schuur van Oortwijn, waar tot een jaar of tien geleden Antoon Vredevoort nog de tuinbouw- benodigdheden verkocht voor de LTB. Beide pakhuizen of schuren zijn verbrand. Er staan nu twee nieuwe woningen. Lctn een open stuk en vervolgens het huis van Middel- veld. Daar woonde zeventig jaar geleden de grootmoe der van Japie Boots. Ze had een mosterdwinkeltje aan de straatkant. De deur van het winkeltje zit er nog, maar de ingang van het huis van Middelveld zit opzij, - 26 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 8