Toen de Kerkstraat nog Kerkesteeg was Een wandeling van zeventig jaar geleden door De Rijp's tweede winkelstraat. "De Kerkstraat is een deftige straat". Zo is de titel van een blijspel. Die titel slaat niet op de Kerkstraat in De Rijp, hoewel ook vandaag-de-dag de bestuurders van hondewagens er nog gemaand worden stapvoets te rijden. Trouwens, de Kerkstraat van nu wordt door de oudere autochtonen nog altijd de "Kerkesteeg" genoemd. En dat nota-bene terwijl die Kerkesteeg-straat een paar generaties geleden zo ongeveer de tweede winkelstraat van De Rijp was. Want er waren wat winkeltjes! Mevrouw Geertje Bakker-Dekker uit de Rechtestraat, geboren en getogen in de Kerkstraat, heeft een paar jaar geleden voor de oudheidkundige vereniging eens opgesomd wie er woonden en welke winkeltjes en winkels er waren, zo'n zeventig jaar geleden. Haar relaas is hier en daar aangevuld of gecorri geerd door Mevrouw G. Klous-Hoek, die dit voorjaar ruim zeventig jaar in de Kerkstraat woont. We laten haar hier aan het woord. "We gaan eerst langs de noordkant en we beginnen bij het café van Arie Cor. Dat was vroeger het café van Kees Man. Aan het begin van de Kerkesteeg had je dan eerst de stalhouderij van Kees Man. Hij reed, met zijn glazenwagen, bij slecht weer wel voor de dokters. Naast zijn stalhouderij had je een schuur, van bakker Dirk Oortwijn. Daar stonden koeien in. Dan kreeg je de eerste winkel, de krui denierswinkel van Jan Ruiter, de vader van Trijntje Ruiter, die met Jan van Tol getrouwd was. Het waren allemaal vrije woningen, met een steegje of een snijïng ertussen. Na Jan Ruiter kwam je aan de - 22 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 4